Co zrobić, gdy ktoś się włamał do domu?


Nie jest to nic przyjemnego i na pewno nikt nie chciałby tego przeżyć na własnej skórze. Włamanie do domu wiąże się nie tylko ze stratami finansowymi, ale także z późniejszym lękiem o siebie i rodzinę. Gdy jednak już nas to spotka, musimy podjąć takie kroki, aby więcej do tego nie dopuścić.

Najczęściej złodziej zakrada się do czyjegoś domu w nocy pod nieobecność właścicieli. Gdy wrócimy do domu, łatwo zauważymy, że stało się coś złego. Pierwszą oznaką włamania jest uszkodzony zamek w drzwiach. Złodziej nie zawsze wchodzi oknem. Często zdarza się, że chce sforsować drzwi frontowe. Nie mając klucza i używając specyficznych narzędzi, doprowadza do zniszczenia zamka. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc ślusarza. Im szybciej zadzwonimy po fachowca, tym lepiej dla nas. Aby czuć się bezpieczniej we własnych czterech kątach, należy zmienić zamek albo zamontować dodatkowy. To żaden problem dla profesjonalisty – ślusarz przewierci drzwi i założy nowe zamykanie. Możemy także zdecydować się na nowe drzwi antywłamaniowe.

Kolejnym elementem, który wydaje się niezbędny w każdym domu, jest system alarmowy. Na rynku dostępne są różne modele – zwykła instalacja lub bezprzewodowa. Możemy zakupić również czujkę, reagującą na otwieranie drzwi. Dodatkowo zakładając czujnik wyłapujący ruch, poziom bezpieczeństwa naszego domu się zwiększa.
Samo poinformowanie o instalacji np. w postaci tabliczki stanowi element ochronny. Włamywacz może się przestraszyć i zrezygnować ze swojego niecnego zamiaru.

Rozsądną decyzją będzie zainstalowanie monitoringu przed głównym wejściem. Jeśli mieszkamy na większej posesji, a do domu możemy dostać się z różnych stron, warto zamontować kilka kamer. Urządzenia rejestrujące obraz odstraszają złodziei, a jeśli nawet dojdzie do włamania, sprawcę można potem szybciej zidentyfikować i stosownie ukarać.

Włamanie to bardzo przykre doświadczenie, ale można mu zapobiec. Pamiętajmy, że ochraniając własny dom, ochraniamy także i siebie, dzięki czemu możemy spać spokojnie.

Zobacz polecane: otwieranie mieszkań Gdańsk.