Próchnica zębów


Niemalże każdy dentysta jest prawdziwym ekspertem od leczenia próchnicy zębów. To jedna z najczęściej występujących chorób zębów, która – mimo iż kojarzy się z wiekiem młodzieńczym – może rozwinąć się zarówno u dzieci i nastolatków, jak i u osób dorosłych bądź starszych. Próchnica atakuje przy tym i zęby mleczne, i zęby stałe. A jak dokładnie rozwija się ta choroba, jakie są jej główne przyczyny i w jaki sposób można się jej pozbyć oraz czy da się to w ogóle zrobić?chirurgia stomatologiczna Poznań

O próchnicy na pewno każdy kiedyś słyszał. Niewiele jest zresztą takich osób na świecie, które nigdy w swoim życiu nie miałyby z nią problemów -w końcu to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób związanych z uzębieniem. Nic w tym dziwnego. Nagły wzrost zachorowań na próchnicę został bowiem spowodowany ogólną zmianą nawyków żywieniowych. Dziś mało kto odżywia się w stu procentach zdrowo. Większość ludzi, z uwagi na swój szybki tryb życia i ciągły brak czasu, korzysta z gotowych pokarmów, w których kryje się ogromna ilość cukru. A potem właśnie przez ten cukier w żywności trzeba wybrać się na leczenie zębów, by powypełniać ubytki spowodowane stosowaniem niewłaściwej diety. Jak to dokładnie działa? Otóż węglowodany, czyli cukry (m.in. fruktoza, sacharoza oraz skrobia) są idealną pożywką dla bakterii, które tworzą płytkę nazębną. Wskutek spożycia posiłku z dużą zawartością cukru w jamie ustnej dochodzi do namnożenia się tych niekorzystnych dla organizmu bakterii (m.in. paciorkowców), które z kolei inicjują proces tworzenia różnych kwasów (m.in. kwasu mlekowego). Te właśnie kwasy uszkadzają szkliwo, przez co na jego powierzchni dochodzi do powstania ubytku. A jeśli stomatolog szybko się nim nie zajmie, próchnica może przejść z zębiny i szkliwa do samej miazgi, co jest o tyle niekorzystną zmianą, że zwykle wymaga ona ekstrakcji zęba.

Czy przed próchnicą można się jakoś uchronić? Na pewno nie w stu procentach, ale jednak duże znaczenie będzie mieć tutaj stosowanie racjonalnej diety. Im mniej znajdzie się w niej cukru, tym lepiej dla zębów.

Zobacz polecane: stomatolog warszawa bielany.